JAMOVI’de Ki-Kare ve Fisher Exact Test

0
473
Students hands holding tablet with online finance seminar on screen. Distance business education and webinar vector concept. Web training and education, finance knowledge illustration

Doç. Dr. Gökhan AKSEL tarafından hazırlanan bu videoda JAMOVI’de “Ki-Kare” ve “Fisher Exact” testlerinin nasıl yapıldığı çok kısa şekilde anlatılmaktadır.

Hatırlatma: kısa videolarımızda uzun konu anlatımları yer almayıp aslında sadece ilgili istatistik yazılımında testin nasıl yapılıp sonuçlara nasıl ulaştığımızın kısa tarifleri yer almaktadır.

Gerek Ki-Kare gerekse Fisher Excat testleri nominal değişkenler açısından grupları karşılaştırırken kullandığımız testlerdir. Karşılaştırılan grupların ise bağımsız gruplar olması gerekir. Örnek olarak, cinsiyet grupları arasında (kadın/erkek) koroner arter hastalığı sıklığı açısından (KAH+ / KAH -) fark var mıdır sorusuna cevap aradığımız durumlarda gruplar arasında fark olup olmadığı test edilirken kullanılırlar.

Kısaca hatırlayacak olursak, Ki-Kare’nin 2 varsayımı vardı; birincisini yukarıda söyledik, gruplar bağımsız olmalıydı ve değişken nominal olmalıydı. İkincisi de çapraz tablolardaki hücrelerin %20’den azında 5’den küçük beklenen değer olmasıdır. İlk varsayım yoksa zaten test hiç yapılamaz, ikinci varsayım karşılandığı durumlarda Pearson Ki-Kare testi esas alınırken, ihlal edildiğinde Fisher exact testi sonucu alınır.

Uygulamaya dair detaylar videomuzdadır, konuya dair daha detaylı anlatım ve pratik uygulamalar için siz değerli okurlarımızı ATAK-İstatistik kurslarımıza bekleriz.

İyi seyirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın